Każdy z nas, młodych ludzi, w pewnym momencie zmuszony będzie do wejścia na polski rynek pracy i rozpoczęcie swojej kariery zawodowej. Na początku będą to prawdopodobnie mniej płatne i mniej atrakcyjne zawody. Będziemy otrzymywać mniejszą pensję, niewykluczone, że będzie to nawet najniższa krajowa lub płaca jedynie trochę wyższa od najniższej krajowej. Jest to jednak coś normalnego i prawie każdy (poza małymi wyjątkami) właśnie tak zaczynał.

Kiedy najlepiej rozpocząć swoją pierwszą pracę? Zgodnie z prawem swoją pierwszą pracę możemy podjąć już w wieku 15 lat, oczywiście za zgodą naszych rodziców lub opiekunów prawnych. Jakie mogą być to zawody? Oczywiście nie można oczekiwać cudów i liczyć na ogromne zarobki lub bardzo atrakcyjne oferty pracy – będą to najczęściej proste zawody i stanowiska, często nawet niekoniecznie fizyczne, które nie będą wymagały od nas wysokich kwalifikacji czy też nakładały na nas dużą odpowiedzialność.

Mogą to być na przykład takie zawody jak roznoszenie ulotek na ulicy (tego typu pracy podejmują się właśnie najczęściej osoby bardzo młode oraz osoby starsze chcące dorobić sobie do swojej emerytury), prosta pomoc kuchenna w barze lub restauracji czy też sprzątanie w barach i klubach nocnych po imprezach.

Oczywiście nie ma też żadnego wymogu czy też presji społecznej żebyśmy rozpoczynali naszej kariery zawodowej w tak młodym wieku. Według badań zdecydowana większość Polaków decyduje się na podjęcie swojej pierwszej pracy dopiero po 19-20 roku życia, czyli najczęściej w trakcie studiów.

Zdecydowana większość młodych osób po ukończeniu liceum lub technikum decyduje się też na rozpoczęcie studiów co najczęściej odkłada ich karierę zawodową na dalszy plan, przynajmniej tymczasowo.

Rozpoczęcie studiów to wcale nie jest też tak bardzo zły pomysł, szczególnie jeżeli wybierzemy się na studia, które przyniosą nam w przyszłości dostęp do lepszych i bardziej prestiżowych i lepiej płatnych stanowisk.

W takim razie jakie są najbardziej opłacalne kierunki studiów? Zdecydowanie są to kierunki związane z szeroko rozumiany IT, takie jak informatyka, programowanie czy też robotyka. Dobrymi kierunkami są także kierunki związane z prawem, a także medycyną.

Oczywiście sam fakt ukończenia studiów nie przesądzi od razu o tym, że w przyszłości znajdziemy dobrą i dobrze płatną pracę. Wszystko leży też po stronie naszego zaangażowania oraz tego czy jesteśmy dostatecznie zaangażowani żeby taką pracę znaleźć. W końcu nikt za nas samych nie wyśle podania do interesującej nas firmy i nie pójdzie też za nas na rozmowę kwalifikacyjną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here