Wydawać by się mogło, że teksty synonimizowane to jest coś czego już dawno nikt nie tworzy, nie zamawia. Jednak okazuje się, że wciąż jest zapotrzebowanie na tego typu teksty.

Synonimy
fot. Unsplash.com


Czym jest tekst synonimizowany?


Należałoby zacząć od zadania sobie pytania – co to są synonimy? Są to po prostu wyrazy o zbliżonym/podobnym/takim samym znaczeniu. Przykładowo synonimem słowa „zdobyć” będzie „dostać” lub „zaopatrzyć się”, a do wyrazu „samochód” – „auto”, „wóz” albo „pojazd”. Teksty z synonimami będą więc takimi tekstami, które mówią o tym samym, jednak używają w tym celu innych słów.
Teksty synonimizowane jest to specyficzna część pracy copywritera (zwykle jemu zleca się tworzenie takich tekstów) pośrów innych klasycznych treści. Zazwyczaj taki tekst jest krótki, często też jakości zapleczowej lub preclowej. Teksty z synonimami przydają się przy tekstach katalogowych lub opisach produktów. Tekst w tym stylu najpierw jest napisany w podstawowej wersji, a dopiero potem do każdego słowa czy wyrażenia dodaje się synonimy (jeśli jest taka możliwość), zapisywane są one w nawiasach klamrowych i oddzielone od siebie pionową kreską. Np.:

Lubię bawić się ze swoim psem.

{Kocham|Lubię|Uwielbiam} {bawić się|spędzać czas|przebywać} ze swoim {psem|czworonożnym przyjacielem|Azorem}.

Dzięki temu z jednego zdania możemy wygenerować/stworzyć kilkanaście innych zdań o tym samym znaczeniu oraz treści, które jednak dla algorytmów wyszukiwarki są całkowicie innymi zdaniami, które dodatkowo można zamieścić na różnych stronach. W teorii teksty nie są powtarzane/kopiowane, jednak czas stworzenia opisu jest o wiele krótszy niż utworzenie kilkunastu nowych i różnych.

Jak stworzyć tekst synonimizowany?


Tworzenie tekstów z synonimami dzięki dostępnym narzędziom jest banalnie proste. Jedyny trud to odpowiednie wstawienie słów synonimów. Aby tego dokonać trzeba znać składnię, która prezentuje się następująco:
{Słowo_1|Słowo_2|Słowo_3}
Spowoduje on, że w końcowym tekście pojawi się jeden z kilku synonimów. O tym który synonim to będzie zadecyduje algorytm programu do mieszania.

Dodatkowo warto dodać, że synonim nie musi być pojedynczym wyrazem. Może być zlepkiem kilku słów lub nawet zdań:
Forex {jest miejscem pozwalającym|to miejsce, gdzie można} zarobić dużo pieniędzy.
Jak widać, alternatywne wyrażenia (wyrazy lub większe fragmenty tekstu) rozdzielane są pionową kreską, a cały zestaw synonimów jest zawarty w nawiasach klamrowych.

Narzędzia wspomagające pracę na tekstach synonimizowanych


Narzędzia do tworzenia tekstów
fot. Unsplash.com

Na przykładzie – copywriter otrzymał zlecenie na napisanie tekstu z synonimami i oczywiście zrobił to szybko i dobrze. I właśnie w tym miejscu zlecenie na tekst synonimizowany zostało ukończone. Klient otrzymał wymagany tekst (z kreskami i klamerkami), po czym sam musi stworzyć na jego podstawie dziesiątki innych tekstów.
Warto jednak zobaczyć, że ten proces nie jest na pewno przeprowadzany samodzielnie. Wybieranie z nawiasów pasujących słów i usuwanie reszty byłoby żmudne i czasochłonne. Istnieją jednak automatów zajmujące się przetwarzaniem tekstów z synonimami. Podstawą wyposażenia mieszarki jest licznik ilości znaków w tekście ostatecznym. Jest to pomocne, kiedy zamawiający chce otrzymać tekst mającego nie mniej niż ileś znaków lub chce konkretną liczbę znaków. Niektóre programy są w stanie obliczyć najmniejszą i największą możliwą liczbę znaków.

Na internetowym rynku dostępne są też automaty do tworzenia tekstów synonimizowanych. Po wklejeniu do nich całego tekstu, a następnie są one w stanie wygenerować kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt podobnych. Takie automaty posiadają bazy synonimów i są w stanie automatycznie znajdować w tekście odpowiednie wyrazy, a następnie zastępować je synonimami.

Uwaga!

Najważnieksze jest czytanie – książki, gazety, blogi, cokolwiek. Częste czytanie rozwija zasób słownictwa i tym samym poznaje się kolejne synonimy, więc czytanie powinno stać codzienną rutyną (wystarczy 15 minut).

Nie warto zrażać się i rezygnować po pierwszych próbach. Nauka tworzenia tekstów z synonimami czy też bez zajmuje nieco czasu, ale jest ona opłacalna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here