Wielu z nas pragnie niezależności. Często wybieramy więc opcję założenia firmy przez internet. Teraz można to zrobić za pomocą jednego wniosku wysłanego online, by stać się właścicielem jednoosobowej działalności gospodarczej. Dodatkowo, od 1 marca 2021 roku, rząd wprowadzi do życia nowy rodzaj spółki kapitałowej – prostą spółkę akcyjną. To ukłon dla młodych przedsiębiorców z pomysłem, którzy nie mają wystarczających środków na założenie i rozkręcenie biznesu.

Własna firma – prosty sposób na biznes

Prowadzenie własnej firmy to sposób na biznes. Dzięki wybraniu odpowiedniej kategorii działalności jesteśmy w stanie robić to, co lubimy robić. Nie mamy nad głową szefa i nie musimy martwić się o wypłatę. To my decydujemy o tym, co będzie działo się w firmie i z kim chcemy współpracować. Mamy do wglądu wszystkie wydatki i przychody. Trzeba tylko mieć odpowiedni pomysł.

Właśnie. Dobry pomysł to połowa sukcesu. Zanim zdecydujesz się na założenie własnej firmy, zastanów się na co jest największy popyt. Obserwuj okolicę i zachowania konsumentów, sprawdź, jakie firmy istnieją na rynku, a na jakie jest jeszcze miejsce. Nie zakładaj piątego sklepu ze zdrową żywnością na Twojej ulicy, postaw np. na utworzenie pola do mini golfa, jeśli mieszkasz w rejonie turystycznym. Albo sprzedawaj i oferuj wyjątkowe produkty. Mogą to być koszulki z nietypowymi nadrukami czy własnoręcznie szyte maskotki. Owszem, przyciągał będziesz mniej klientów, ale za to Twoje ceny poszybują w górę.

Jeśli Twoje rozwiązanie jest innowacyjne, albo wprowadza Twoją firmę na nowe tory, możesz skorzystać z dodatkowych opcji finansowania. Na rynku spotkać można tzw. fundusze zalążkowe, które w zamian za udziały w firmie (musisz mieć spółkę) zaoferują Ci wsparcie finansowe. To idealna opcja dla młodych, którzy nie mają własnych środków pieniężnych, a podstawowa działalność starcza tylko na zaspokajanie aktualnych zobowiązań. Takie fundusze mogą wypłacić Ci środki nawet do kilku milionów złotych. Ich zaangażowanie zależy od tego, jak Twój pomysł przypadnie im do gustu.

Jeśli natomiast chcesz założyć działalność gospodarczą, bo znudziła Ci się praca na etacie, to masz do wykorzystania pakiet ulg od państwa. Na początku nie będziesz musiał opłacać całego ubezpieczenia społecznego, wystarczy tylko składka zdrowotna. Potem ZUS będzie mniejszy i dopiero po pewnym czasie składki się wyrównają. To dobry sposób, żeby trochę zaoszczędzić. A jeśli Twoje wynagrodzenie w ciągu jednego miesiąca nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia, możesz skorzystać z opcji działalności nierejestrowanej. Wtedy w ogóle nie będziesz musiał opłacać żadnych składek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here