Ludzie kupują działki w różnych celach. Dla jednych jest to metoda inwestycji i ulokowania kapitału, drudzy kupują działkę z zamiarem wybudowania na niej domu, w którym będą mieszkać, inni chcą uprawiać ziemię, a jeszcze innym działka jest potrzebna w celach rekreacyjnych. Niezależnie od tego, w jakim celu ktoś kupuje działkę, potrzebuje na jej zakup często znacznej ilości pieniędzy. Nie każdy dysponuje na tyle dużą gotówką, żeby spełnić marzenie o własnej działce. Na szczęście takim osobom z pomocą przychodzą banki.

Zakup działki z kredytu

Kredyt na zakup działki jest na ogół kredytem hipotecznym, takim samym jak w przypadku zakupu mieszkania. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie banki oferują kredyty na zakup działki niezabudowanej. Oczywiście w takim przypadku, jeśli posiada się już jakąś nieruchomość, na przykład mieszkanie, można skorzystać z pożyczki hipotecznej, czyli w praktyce pożyczyć pieniądze od banku pod zastaw tego mieszkania. Wielu ludzi wszakże mieszka w bloku marząc o własnej działce, na której będą mogli postawić dom. Trzeba jednak pamiętać, że pożyczki hipoteczne z reguły są oprocentowane wyżej niż normalny kredyt hipoteczny. W przypadku zarówno kredytu hipotecznego, jak i pożyczki hipotecznej potrzebna jest natomiast podobna dokumentacja. Chodzi głównie o zaświadczenie o dochodach, a także dokumenty związane z daną działką czy mieszkaniem.

Przed zakupem działki pod budowę domu trzeba pamiętać o tym, aby sprawdzić jej przeznaczenie. Najlepiej, jeśli teren, na którym jest położona dana działka jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Wówczas dla potencjalnego kupującego sytuacja jest jasna i klarowna. Jeśli dany teren nie jest objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, wówczas konieczne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Trzeba na te sprawy bardzo uważać, by nie okazało się, że ktoś kupi działkę z marzeniem budowy domu, a okaże się, że nie ,może na niej nic wybudować lub nie taki obiekt budowlany, o jakim marzył. Należy więc nie tylko w przypadku Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego sprawdzić mapę, ale również część opisową. Często są tam bowiem konkretne zapisy dotyczące maksymalnej liczby kondygnacji, kształtu dachu itp. Zanim więc zaciągnie się kredyt na zakup działki, należy dokładnie sprawdzić jej przeznaczenie.

Warto również pamiętać, że działki w granicach dużego miasta są zazwyczaj znacznie droższe, niż poza nim. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się osiedlić na wsi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here