Przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej zwykle zyskuje się dostęp do szeregu różnych usług, z których nie można było korzystać jako taki zwykły „przeciętny” obywatel. Wykorzystaj więc te szanse, które ci dano. Licz się jednak również z tym, że przedsiębiorcy w niektórych sytuacjach mają niestety… gorzej, albowiem w ich przypadku obowiązują zupełnie inne warunki udzielania kredytów. Inaczej wylicza się zdolność kredytową osoby zatrudnionej na umowę o pracę czy nawet umowę o dzieło bądź umowę zlecenie, a inaczej zdolność kredytową przedsiębiorcy. Jak więc zrobić, by te dwa elementy – przedsiębiorca i kredyt – odpowiednio ze sobą współgrały? Jakie warunki będziesz musiał spełnić i z jakich obowiązków się wywiązać, by pożyczyć pieniądze jako właściciel działalności gospodarczej?

Bez zdolności nic nie zdziałasz

Brak zdolności kredytowej to po prostu brak kredytu. Tak to niestety wygląda i im szybciej się z tym pogodzisz, tym szybciej ruszysz dalej, by np. o tę zdolność kredytową zawalczyć, jakoś ją poprawić albo znaleźć inny sposób na uzyskanie dodatkowego finansowania, niekoniecznie z pomocą bankowych kredytów. Każda instytucja pożyczająca pieniądze przywiązuje bardzo dużą wagę do zdolności kredytowej i sprawdza ją absolutnie za każdym razem, gdy tylko klient zgłasza się do niej z jakimś wnioskiem kredytowym. Zdolność pokazuje bowiem, jak możesz się domyślać z jej nazwy, że jesteś zdolny do spłacenia wybranego przez ciebie zobowiązania i to do zrobienia tego w wybranym terminie. Jeżeli zdolności kredytowej nie masz, nie masz też zdolności do tego, by wywiązać się z warunków umowy pożyczkowej. W takim przypadku nawiązanie z tobą współpracy wiązałoby się dla banku ze zbyt dużym ryzykiem. A nikt nie będzie ryzykować tylko po to, abyś ty mógł pożyczyć sobie jakąś kwotę i zrealizować za nią własne cele.

Czynniki wpływające na zdolność kredytową

Wartość zdolności kredytowej nie bierze się oczywiście z powietrza. Rozpatrując wnioski o udzielenie pożyczki, banki zawsze zwracając się w stronę BIK i to właśnie z tego biura zyskują informacje na twój temat, tyczące się przede wszystkim twojej historii kredytowej, ale również i twojej obecnej sytuacji. Sprawdzą na pewno wysokość uzyskiwanych przez ciebie dochodów. Popatrzą na to, ile zobowiązań finansowych posiadasz w tym momencie i jak sobie z nimi radzisz, czyli czy jesteś w stanie im na bieżąco sprostać. Historia kredytowa też zostanie wzięta pod uwagę, więc im gorzej ona wygląda, tym mniejsze stają się twoje szanse na zaciągnięcie wartościowego kredytu. Musisz jednak wiedzieć, że to, co wpływa na zdolność kredytową przedsiębiorcy, jest czymś innym od tego, co wpływa na zdolność kredytową osoby zatrudnionej na umowę o pracę.

Przeczytaj też: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-przedsiebiorca-i-kredyt-co-wplywa-na-jego-zdolnosc-kredytowa

Prowadząc własny biznes, często masz do czynienia z dużo większymi pieniędzmi niżeli taki przeciętny pracownik. Możesz zarabiać naprawdę dużo, ale nie zmienia to faktu, że w większości przypadków to źródło dochodów nie jest tak w stu procentach stabilne. A banki niestety zwracają na to uwagę. Czasem ważniejsza staje się dla nich stabilność źródła dochodów niżeli jego wielkość i objętość. Możesz być osobą bardzo majętną, ale bank myśli o tym, że to, czego się dorobiłeś, jesteś w stanie błyskawicznie stracić wskutek podjęcia pewnych nieodpowiednich decyzji czy np. rozwinięcia się konkurencji na rynku. Nie da się przewidzieć losów żadnej firmy. Oczywiście istnieją analitycy, którzy zajmują się badaniem przewidywanej przyszłości przedsiębiorstw, ale nawet oni nie są nieomylni. To, że twoje ostatnie miesiące były naprawdę rewelacyjnie, nie jest dowodem na to, że kolejne miesiące będą dokładnie takie same. Sytuacja firmy potrafi zmienić się o sto osiemdziesiąt stopniu w bardzo krótkim czasie. Z tego względu tobie może być znacznie trudniej wziąć kredyt niżeli osobie zatrudnionej na umowę o pracę, która nie prowadzi żadnej firmy.

Załatwianie formalności

Najlepiej jednak zrobisz, gdy przestaniesz się nad tym dłużej rozwodzić i zamiast tylko dywagować, sprawdzisz pewne kwestie w praktyce. Pomogą ci w tym przecież pracownicy banków. Mimo wszystko bankom zależy przecież na tym, by mieć jak najwięcej klientów, dlatego gdy tylko mogą, współpracują one również z przedsiębiorcami. Zwłaszcza tymi przedsiębiorcami, którzy nie prowadzą swoich firm od kilku tygodni, a tworzą je od wielu długich lat i mają w tych sprawach spore doświadczenie. Jeżeli bowiem twoja działalność gospodarcza rzeczywiście utrzymuje się na rynku od kilkunastu lat, można przypuszczać, że w najbliższym czasie raczej ona nie upadnie, a zatem raczej będziesz mieć odpowiednie środki do tego, by spłacać raty ewentualnego kredytu. Skoro masz już świadomość tego, jak bank wyliczy zdolność kredytową przedsiębiorcy, możesz sam tę zdolność wyliczyć i – jeżeli wyniki okażą się dla ciebie zadowalające – w następnym kroku zgłosić się już bezpośrednio do firmy pożyczkowej. Z takimi planami naprawdę nie ma co zwlekać. Nigdy przecież nie wiesz, jak będzie wyglądać sytuacja twojej firmy za rok czy dwa lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here