Jak każdy inny rodzaj kredytu, pożyczka osobista ma wady i zalety, w zależności od Twojej konkretnej sytuacji finansowej. To, czy pożyczka jest dla Ciebie dobra, zależy w dużej mierze od tego, jak mądrze zarządzasz swoimi pożyczkami w czasie.

Pożyczka osobista – zalety

Po stronie plusów, pożyczka osobista może pomóc Ci w dokonaniu dużego zakupu. Rozbicie dużego wydatku na mniejsze płatności w czasie może sprawić, że koszt ten będzie łatwiejszy do opanowania, gdy masz stały dochód. Pożyczki osobiste mają zazwyczaj niższe oprocentowanie niż te, które zapłaciłbyś za zakup kartą kredytową. Pożyczka osobista może być również dobrym sposobem na skonsolidowanie wielu wysoko oprocentowanych długów na karcie kredytowej w jedną, niżej oprocentowaną ratę.

Kiedy zaciągasz osobistą pożyczkę i dokonujesz terminowych spłat, pomagasz w budowaniu pozytywnej historii kredytowej, co pozytywnie wpływa na wiele obliczeń scoringu kredytowego. Twoje odpowiedzialne korzystanie z kredytu może pozytywnie wpłynąć na wiele czynników branych pod uwagę w scoringu kredytowym, takich jak historia płatności, wskaźnik wykorzystania kredytu i mieszanka rodzajów kredytów.

Zagrożenia a pożyczka

Jeśli jednak spóźniasz się z płatnościami lub w ogóle ich nie dokonujesz, może to negatywnie wpłynąć na Twój kredyt. Opóźnienia w płatnościach lub brak płatności mogą obniżyć punktację kredytową, a niższa punktacja kredytowa może ograniczyć Twoją zdolność do uzyskania kredytu na lepszych warunkach.

Jeśli zalegasz z płatnościami, Twoja osobista pożyczka może zostać oddana do windykacji lub obciążona kosztami – a oba te negatywne wydarzenia pojawiają się w raportach kredytowych i mogą również obniżyć Twoją ocenę kredytową. Ostatecznie, jeśli pożyczka osobista utrudnia Ci płacenie wszystkich rachunków na czas, możesz rozważyć inne opcje. Choć nie jest to idealne rozwiązanie, warto rozważyć upadłość, ale wiedz, że może ona pojawić się w raporcie kredytowym i negatywnie wpłynąć na Twój kredyt na okres od siedmiu do dziesięciu lat.

Pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone

Pożyczki osobiste są zazwyczaj niezabezpieczone. Co to oznacza? Zabezpieczone pożyczki są zabezpieczone na aktywach, zazwyczaj na Twoim domu. Oznacza to, że jeśli nie spłacisz pożyczki, pożyczkodawca może przejąć nad nią kontrolę i wykorzystać ją do odzyskania należności, a oprocentowanie jest zazwyczaj niższe.

Pożyczka niezabezpieczona

Pożyczka niezabezpieczona nie ma takiej ochrony dla pożyczkodawców. Dla pożyczkobiorców jest to korzystne – nie musisz narażać swojego majątku na ryzyko.
Kredyty hipoteczne i kredyty na remont domu są powszechnymi formami kredytów zabezpieczonych. W tym artykule zajmiemy się jednak pożyczkami niezabezpieczonymi. Są to zazwyczaj kredyty na mniejsze kwoty (w tysiącach), spłacane przez kilka lat, o stałej stopie procentowej.

Czy zaciągnięcie pożyczki osobistej to dobry pomysł?

Jak w przypadku każdej formy kredytu, zależy to od tego, jak będziesz z niego korzystać. Pożyczki osobiste są zazwyczaj używane do jednego z dwóch celów:

  • Aby rozłożyć koszty dużego zakupu na dłuższy okres czasu.
  • Aby skonsolidować wiele form zaległego zadłużenia

Pożyczki konsolidacyjne

Pożyczki na konsolidację zadłużenia zostały szczegółowo omówione w innym miejscu, więc nie będziemy się w nie zagłębiać tutaj, ale konsolidacja zadłużenia może być skutecznym sposobem zarządzania innymi, drogimi formami zadłużenia. Pożyczka osobista jest stosunkowo tanim sposobem na pożyczenie pieniędzy, ale oczywiście nie jest darmowa. Aby zminimalizować koszty, powinieneś pożyczać pieniądze tylko wtedy, kiedy jest to konieczne, a kiedy już pożyczasz, powinieneś pożyczać jak najmniej i spłacać je jak najszybciej. Pożyczkę należy zaciągać tylko wtedy, gdy jest się pewnym swojej zdolności do spłaty – brak spłaty może spowodować poważne problemy i utrudnić dostęp do kredytu w przyszłości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here