Rozważając wniosek o kredyt, banki biorą pod uwagę wiele zróżnicowanych aspektów. Zwracają uwagę nie tylko na wysokość dochodów, koszty utrzymania czy ilość i wysokość bieżących zobowiązań, ale też na naszą formę zatrudnienia. Jeśli jest ona niestandardowa, to możemy zastanawiać się, jak wpłynie to na nasze szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji kredytowej. Czy kredyt na umowę zlecenie jest możliwy? Odpowiadamy.
Czy kredyt na umowę zlecenie jest możliwy?
W ostatnich latach wiele zmieniło się w Polsce, jeśli chodzi o strukturę zatrudnienia. Umowa cywilnoprawna, czy to umowa zlecenie, czy o dzieło, nie musi wcale oznaczać, że ktoś zarabia mało lub ma niepewny dochód. Może być po prostu sposobem na zachowanie większej niezależności w zakresie swojego zatrudnienia, bez otwierania własnej działalności gospodarczej.
Banki zdały sobie sprawę z tej zmiany, dlatego też, chociaż wciąż preferują one umowę o pracę na czas nieokreślony, umowa zlecenie nie przekreśla automatycznie szans na pozytywną decyzję kredytową. Uzyskanie takiego kredytu, jeśli będziemy próbowali robić to samodzielnie, nie będzie jednak proste.
Potencjalny kredytodawca może postawić nam cały szereg różnych warunków i zażądać przedstawienia dodatkowych dokumentów, na przykład obecnej umowy zlecenie i kilku poprzednich, a także dostarczenia promesy od obecnego pracodawcy, w której zadeklaruje on chęć kontynuowania z nami współpracy. Warto wskazać, że taka promesa nie jest w żaden sposób wiążąca i mimo jej wystawienia umowa może nie zostać później przedłużona.
Bank może między innymi wymagać, aby obecna umowa zlecenie funkcjonowała już od kilku miesięcy i była ważna przez co najmniej kilka następnych. Wiele zależy tutaj od rodzaju kredytu, który chcemy otrzymać, a także jego kwoty. Większe formalności będą wiązały się z poważnymi zobowiązaniami, takimi jak kredyt hipoteczny, a znacznie mniejsze na przykład z niewielkimi kredytami gotówkowymi.
Pracujesz na podstawie umowy zlecenie i obawiasz się, że nie uda Ci się uzyskać wymarzonego kredytu? Dowiedz się więcej na ten temat szans na otrzymanie kredytu w takiej sytuacji tutaj: https://habza.com.pl/ .Pamiętaj, że wiele zależy od Twoich indywidualnych okoliczności (między innymi wysokości wynagrodzenia).
Dlaczego banki preferują umowę o pracę?
Umowa o pracę, zwłaszcza na czas nieokreślony, postrzegana jest wciąż przez banki jako najbardziej stabilne źródło dochodu. W ostatnich latach dokonano jednak wiele zmian, które pod pewnymi względami zbliżyły umowę zlecenie do umowy o pracę (między innymi umowy zlecenie zostały oskładkowane), dlatego też ta różnica powoli zaczęła się zacierać.
Forma zatrudnienia wciąż niewątpliwie jest brana pod uwagę, natomiast kluczowych aspektów jest znacznie więcej. Część z nich, jak dochody i koszty utrzymania, zostały wymienione we wstępie do tego artykułu, ale bardzo ważna jest między innymi także historia kredytowa. Pozwala ona bankowi ocenić, czy dany klient jest rzetelny, na podstawie tego, jak spłacał swoje długi w przeszłości.
Kto pomoże w uzyskaniu kredytu na umowę zlecenie?
Skorzystanie ze wsparcia eksperta nie tylko znacząco zwiększa szanse na otrzymanie kredytu na umowę zlecenie, ale także sprawia, że otrzymamy go szybko i przy minimum formalności, a do tego nie przepłacimy.
Doświadczony pośrednik kredytowy, taki jak https://habza.com.pl/ , przeanalizuje naszą sytuację finansową i zawodową, a następnie znajdzie idealną ofertę kredytu i zajmie się wszystkimi formalnościami. Przeprowadzi także negocjacje z bankiem, korzystając ze swojej szerokiej sieci kontaktów na szczeblach decyzyjnych.