W Informatyce popularność języków, formatów, technologii i standardów ma krytyczne znaczenie pod kątem ich wartości i użyteczności. Takie listy jak ta, mogą być bardzo przydatne dla każdego kto chce rozpocząć naukę języka, w którym chce zrealizować swój najnowszy projekt.

Języki programowania
fot. Pexels.com

Popularność języków programowania

Dlaczego w świecie programistów popularność języków programowania jest ważna? Odpowiedź jest bardzo prosta – im jakiś język jest popularniejszy tym łatwiej z nim pracować, jego nauka jest przyjemniejsza, a zdobycie solidnego doświadczenia jest najbardziej opłacalne. Dzięki właśnie tej popularności, już na samyn początku większość zagadnień jest zdecydowanie ułatwiona. Co się zyskuje?
– większe możliwości nauki (więcej kursów i bezpłatnych materiałów),
– większy zasób dokumentacji, stron pomocy i wątków na forach,
– większa ilość ofert pracy i możliwości zarabiania,
– większa ilość dodatków, bibliotek i integracji, których można skorzystać podczas programowania,
– szersze grono osób znających ten język, z którymi możemy współpracować,
– większa ilość już rozwiązanych problemów.
Jednak jeszcze przed rozpoczęciem nauki któregokolwiek z języków, warto wiedzieć, że żaden język programowania nigdy nie jest „gotowy”. W każdym języku co jakiś czas pojawiają się zmiany tzn. dochodzą nowe funkcje/możliwości.
Dodatkowo warto mieć na uwadze, że język, który aktualnie przeżywa swój szczyt – może nagle wykazać bardzo szybką tendencję spadkową.

Lista najpopularniejszych języków programowania

JavaScript
Podmiotem zastosowania JavaScript są głównie strony i aplikacje internetowe. Obecnie JavaScript jest podstawowym językiem Front-End deweloperów, bez którego strony internetowe miałyby znacznie okrojone możliwości a tworzenie interakcji byłoby utrudnione. Jest to tak popularny język programowania, że codziennie korzystasz ze stron, które korzystają z JAVASCRIPT.

Java
Java to język ogólnego przeznaczenia. Można użyć JAVA do tworzenia oprogramowania desktopowego czy też gier. Dodatkowo system operacyjny Android działa w środowisku Javy, co umożliwia także tworzenie aplikacji lub gier na Androida

Python
Python to język ogólnego przeznaczenia. Jego zastosowanie jest bardzo obszerne. Tworzy się w nim zarówno proste skrypty do wykonywania pojedynczych funkcji, aplikacje desktopowe, jak i bardziej skomplikowane aplikacje back-endowe.

PHP
To właśnie w tym języku napisany został Facebook, Wikipedia, Yahoo, WordPress i większość stron i sklepów, które odwiedzasz na co dzień. Warto dodać, że początkowo służył jedynie do zliczania odwiedzin użytkowników na pojedynczych stronach internetowych

Java język programowania
fot. Pexels.com

C#
C# (C Sharp) to język rozwijany przez firmę Microsoft. Jego zastosowanie jest dosyć szerokie – od tworzenia gier typu PokemonGO, czy Angry Birds, przez duże, rozbudowane systemy używane między innymi przez banki, czy firmy logistyczne, aż po programowanie botów i dronów.

C++
C++ (C plus plus) jest następnym językiem programowania ogólnego przeznaczenia. Ogólnie rzecz biorąc, C++ znajduje zastosowanie tam, gdzie liczy się wydajność oraz niskie zużycie zasobów.C++ to język dużo bardziej złożony niż inne języki programowania – mniej przyjazny do nauki jako pierwszy język programowania.

Nie są to jednak jedyne dostępne języki programowania – jest ich o wiele więcej, jednak właśnie te są jednymi z najpopularniejszych i najczęściej używanych. Nadal nie można jednak przewidzieć, który z powyższych lub nie wymienionych powyżej będzie najpopularniejszym, a tym samym będzie największe zapotrzebowanie na specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here