Wiele osób zastanawia się nad rozpoczęciem kariery programistycznej – wydaje się im w większości, że ten zawód to marzenie. Niekoniecznie myślą nad tym tylko młodzi ludzie – jest też wiele osób, które decydują się na zmianę swojego życia i wybór całkiem nowej ścieżki kariery. Czy warto decydować się na taki wybór? Jakim wyzwaniom trzeba stawić czoła?

Nauka programowania czy warto
fot. Pexels.com

Programowanie – dla kogo?

Jeszcze przed podjęciem pierwszych kroków w stronę programowania warto zastanowić się czy to aby na pewno zawód dla ciebie. Jeżeli chcesz nauczyć się programować, ponieważ słyszałeś, że będąc developerem dużo zarabia – nie warto nawet zawracać sobie głowy nauką programowania. Najbardziej charakterystyczną rzeczą dobrego programisty jest to ciągła chęć do nauki i rozwoju, którą też szukają pracodawcy. Jeżeli interesujesz się technologiami, chcesz się rozwijać i myślisz analitycznie – programowanie jest odpowiednie dla ciebie. Na początku najważniejsza są motywacja i zaangażowanie, bez tego niestety nie dasz rady się nauczyć.

Od czego zacząć?

Warto zaznaczyć, już na samym początku, że nauka programowania nie jest prosta i szybka. Do zostania developerem trzeba poświęcić sporo pracy i czasu. Jednak pomimo że nie jest to proste i szybkie, to może być to przyjemne – jeśli lubisz technologie, ekscytuje cię programowanie to będzie to dla ciebie przyjemne. Od towjej motywacji będzie zależało to jak szybko staniesz się Junior Developerem – dla bardziej zmotywowanych jest to do osiągnięcia już w pół roku, a to bardzo niewiele.

Warto wiedzieć, że aby być programistą nie trzeba kończyć studiów – można bez problemu stać się programistą dzięki samodzielnej nauce. Nie jest to zawód w którym studia są wymagane, ale są dobrze postrzegane przez przyszłych pracodawców.

Trudności w programowaniu
fot. Pexels.com

Nauka programowania w domu

W przypadku nauki programowania na studiach, wszystko przebiega zgodnie z programem i są one dla niektórych motywacją bez której nie wytrzymali by na samodzielnej nauce nawet miesiąca. A w przypadku nauki samodzielnej może to bardzo różnie wyglądać. O ile samodzielna nauka nowego języka dla doświadczonego developera jest dużo łatwiejsza, o tyle dla początkującego niekoniecznie. Decydując się na samodzielną naukę, warto wykorzystać źródła takie jak YouTube, StackOverflow, Udemy lub Pluralsight. W Internecie dostępne jest wiele różnych tutoriali i poradników, które pomogą Ci rozpocząć naukę i zdobyć podstawową wiedzę o świecie IT. Dobrze jest też dołączyć do kilku grup np. na facebooku lub forum internetowego dla programistów – gdy natrafisz na jakiś problem, członkowie grupy z pewnością postarają się ci pomóc. Metoda ta jest całkiem darmowa i ma też dużą zaletę w postaci swobody – możesz uczyć się kiedy tylko chcesz. Niestety nauka samodzielna ma również bardzo poważne wady. Ucząc się w domu nie ma się na bieżąco kontroli nad swoim postępem i informacji zwrotnej od kogoś bardziej doświadczonego. Dodatkowo, wielu osobom bardzo ciężko jest się zmotywować bez zewnętrznych motywatorów np. nauczyciela.

Jak wyglądają zarobki?

Z racji bardzo dużego zapotrzebowania na programistów kwoty jakie pracodawcy są w stanie wyłożyć są bardzo atrakcyjne. Jednak ostateczna kwota, którą będzie zarabiał developer jest zależna w dużej mierze od doświadczenia i umiejętności. W kwestii doświadczenia – na jakie kwoty może liczyć junior developer? Zazwyczaj jest to w okolicach 3 tysięcy netto – co wcale nie jest złą kwotą. A jak sprawa ma się z senior developerami? Tutaj już może być mowa o kwotach rzędu 10 tysięcy netto i więcej. Zachęcające, prawda? Warto również zauważyć, że ogólnie pojęta branża IT pozwala bardzo szybko rozwijać umiejętności i tym samym zwiększać zarobki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here