Wielu ludzi wręcz marzy o pracy zdalnej, myślą że odpoczną, będą mniej zestresowani. Jednak jest również dużo osób dla których praca zdalna wydaje się przekleństwem. Która grupa ma rację? Jakie są wady i zalety przacy zdalnej?

Praca zdalna zalety
fot. Pexels.com

Praca zdalna – zalety

Niewątpliwie praca zdalna kojarzy się z prawie, że beztroską. I o ile może beztroska to nie jest, to na pewno jest to o wiele bardziej ,,luźna” praca.

  • Praca skąd chcesz

Jest to największa zaleta tego typu pracy. Dzięki temu, że do pracy potrzebny jest wyłącznie komputer lub czasami tylko telefon oraz dobre połączenie internetowe, można bez problemu wybrać dogodne dla nas miejsce do pracy – salon w domu, ulubiona knajpka lub w bardziej ,,ekstremalnych” warunkach plaża na azjatyckiej wyspie. Wszystko zależy wyłącznie od tego, gdzie praca będzie najbardziej komfortowa oraz wydajna. Oznacza to, że praca zdalna jest świetną opcją, dla tych którzy uwielbiają często podróżować albo chcieliby pomieszkiwać w innym kraju – nie trzeba brać urlopu czy rezygnować z pracy. Dodatkowo może to działać też w drugą stronę, tzn. jeżeli chcemy podjąć pracę w ciekawej, zagranicznej firmie bez konieczności przeprowadzki na inny kraniec świata, możemy spokojnie przyjąć ofertę i dalej pracować w swoim ojczystym kraju.

  • Praca w wybranych godzinach

Jest to kolejna bardzo atrakcyjna zaleta – szczególnie dla osób, które mają częste wizyty u lekarza lub muszą odebrać dzieci ze szkoły. Wiadomo zależnie od etaty trzeba wypracować pewną ilość godzin, jednak w przypadku pracy zdalnej zwykle nie trzeba pracować w wyznaczonych godzinach. Można samemu zdecydować, o której chce się zacząć i skończyć pracę. Można też np. popracować kilka godzin rano i zrobić sobie pół dnia przerwy a wieczorem z powrotem można dokończyć pracę. Jednak taki system jest możliwy przede wszystkim, kiedy jesteśmy rozliczani zadaniowo, a nie z przepracowanej liczby godzin.

  • Oszczędność czasu

Nie wszyscy mają ten ,,luksus” pracy znajdującej się niedaleko miejsca zamieszkania. Wiele osób nadal musi dojeżdżać do pracy, czasami razem z porannymi korkami może zajmować to 2 godziny lub więcej. To oznacza -4 godziny w ciągu dnia, to jest tragedia. Dlatego dzięki pracy z domu można zaoszczędzić ten czas lub nawet wstawać o późniejszej godzinie, pomijając już fakt że w tym czasie można rozwijać pasje, spotkać się ze znajomymi itd.

  • Nic nie odciąga uwagi

Pracując z miejsca, które jest dla nas najbardziej komfortowe, unikamy biurowych rozpraszaczy. Tzn. nerwowe wyczekiwanie na szefa, przerwy na kawę/papierosa, rozmowa z współpracownikami. Są to zazwyczaj czynniki zabierające o wiele więcej czasu niż się wydaje, po którym ciężko z powrotem wbić się w rytm pracy. Pracując zdalnie, możemy się całkowicie odciąć i skupić na najważniejszych w danym momencie zadaniach.

Wady pracy zdalnej
fot. Pexels.com

Praca zdalna – wady

  • Odciąganie uwagi w domu

Każdy, kto choć raz pracował z domu, wie, jak wiele rozpraszaczy kusi z każdej strony. Pranie do powieszenia, podłoga do zmycia, zmywarka do nastawienia i tak z 5 minut przerwy potrafi zrobić się 30. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z koncentracją. Jeżeli na co dzień przyzwyczajamy nasz organizm do pracy umysłowej, gdy siedzimy na fotelu przed monitorem z kubkiem kawy na biurku, a w domu rozpoczynamy pracę w piżamie zakopani w pościel, to faktycznie może nam być trudno z przełączeniem się w tryb „praca”.

  • Brak kontaktu z koleżankami i kolegami z pracy

Jest to wyjątkowa wada dla ekstrawertyków, którzy czerpią energię z kontaktu z innymi ludźmi. Z kolei introwertycy będą zapewne zachwyceni. Warto sobie jednak uświadomić, że nigdy nie będzie to całkowite odcięcie od zespołu. Zawsze będą odbywać się jakieś telekonferencje, rozmowach na Skype lub inne w których trzeba wziąć udział. Oczywiście to zupełnie co innego niż krótka pogawędka przy porannej kawie w kuchni z kolegą czy koleżanką z zespołu. Dlatego jeżeli cenimy sobie codzienny „żywy” kontakt z ludźmi, praca zdalna może nam nie odpowiadać.

  • Mało czasu dla siebie

Pracując z domu, bardzo łatwo zatrzeć granicę między życiem prywatnym a zawodowym. I nie chodzi tutaj o sytuację, kiedy nie pracujemy stricte 8h, bo wiadomo, że robimy sobie krótsze bądź dłuższe przerwy w ciągu dnia. Dłuższa praca zaczyna się automatycznie, kiedy jest zaplanowana konkretna lista zadań na dany dzień.I nagle nie wiemy już, kiedy „jesteśmy w pracy”, a kiedy mamy czas dla siebie w domu. Dodatkowo, kończąc pracę, trudniej nam przejść w tryb odpoczynku. Nadal jesteśmy w tym samym miejscu, często dalej przy komputerze.

  • Niska motywacja

No bo jak tu się zmotywować do pracy, kiedy siedzimy w dresie, łóżko wzywa, w kuchni łatwiej o przekąski, a dodatkowo nikt nam nie patrzy na monitor? W biurze jest nam łatwiej, bo widzimy, że wszyscy pracują i automatycznie też się przestawiamy na tryb pracy. O dodatkową motywację dba też z pewnością szef. A w domu zostajemy sami ze sobą i jest nam zdecydowanie trudniej zmusić się do wysiłku umysłowego. Takie nastawienie może obniżać naszą wydajność i jakość naszej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here