Każdy się chyba zgodzi z opinią, że strażak, ratownik medyczny oraz policjant są to zawody niedoceniane. Mało kiedy zdajemy sobie sprawę jak osoby pracujące w tych zawodach muszą narażać swoje zdrowie, a czasem życie. Dopiero kiedy nas osobiście dotknie jakaś sytuacja gdzie potrzebna jest np. straż pożarna jesteśmy w stanie wyobrazić sobie odpowiedzialność tego zawodu. Jak więc wygląda praca strażaka, ratownika medycznego oraz policjanta?

Praca zdalna zalety
fot. Pexels.com

Jak wygląda praca policjanta?

Wielu chłopców lub czasami nawet dziewczynek, już od najmłodszych lat marzy o ratowaniu świata i byciu policjantem. Na bale karnawałowe w szkole wybierają sobie strój policjanta. Praca w policji wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i niesie za sobą spore niebezpieczeństwo. Decyzja o wstąpieniu do służb mundurowych wymaga dużej odwagi i samodyscypliny. Niektórzy uważają, że aby być policjantem trzeba czuć powołanie i kochać ten zawód. Z pewnością, nie każdy jest stworzony do pełnienia tej funkcji. Na pewno nie jest to zajęcie dla kogoś kto nie lubi i nie jest dobry w aktywności fizyczne, nie bardzo jeste w stanie poradzić sobie w stresujących sytuacjach.

Opinie nt. policjantów są naprawdę różne. Trzeba jednak pamiętać, że momi wszystko w kryzysowych sytuacjach to właśnie policjanci są naszym wsparciem i zawsze muszą być w gotowości, by nam pomóc. Wiąże się to z dużą odpowiedzialnością i zobowiązaniem, jakie niesie za sobą praca w policji. Wymagania, które trzeba spełnić, aby zostać policjantem są spore.

Jak wygląda praca strażaka?

Jest to chyba jeden z najbardziej ryzykownych zawodów z tego zestawienia. Noemal codziennie ryzykują swoje życie, aby uratować inne. Niejednokrotnie są pierwszymi osobami na miejscu wypadku i to od nich zależy życie wielu ludzi. Niestety podobnie jak w zawodzie ratownika medycznego nie zawsze się udaje. Jest to chyba najwoększa wada kiedy nie udaje się wszystkich z wypadku, pożaru.

Zdecydowanie nie jest to praca dla kogoś kto ma słabą kondycję fizyczną, przerażają go rzeczy typu: krew, połamane kończyny, poparzenia itd. Dodatkowo tą pracę powinny omijać osoby nie umiejąca zachować zimnej krwii i logicznego myślenia. Co najważniejsze nie nadają się tu osoby, które mają bardzo słabą psychikę i są strachliwe. Strażak dzięki swojej odwadze i braku naturalnego strachu jest w stanie wejść do płonącego budynku i go przeszukać. W tym zawodzie nie ma miejsca na strach.

Warto dodać, że praca strażaka nigdy nie jest nudna – każde zdarzenie i wezwanie jest inne. W tym zawodzie nie da się popaść w rutynę.

Jak wygląda praca ratownika medycznego?

Niemal każdego dnia ratownik medyczny spotyka się z agresją i niezadowoleniem – zarówno ze strony niektórych pacjentów jak i ich rodzin. To na niego ludzie wylewają swoje żale i oburzenie na to, jak funkcjonuje w Polsce służba zdrowia. Niestety jest to coraz częściej spotykane zjawisko, że pomimo codziennego ratowania życia są oni nadal niedoceniani i oceniani przez pryzmat władz państwowych.

Jest to kolejny zawód gdzie rutyna jest słowem zapomnianym. Codziennie są inne zgłoszenia i wyjazdy – wypadki, próby samobójcze itd. Ale często też bywają wezwania nieuzasadnione i nieusprawiedliwione. Często ratownicy pracują kilkanaście godzin bez przerwy, ratują kilka ludzkich żyć, nie mają czasu na jakiekolwiek życie prywatne. Bardzo często to oni są ostatnimi osobami, które widzą osoby w wypadkach.

Praca ratownika medycznego
fot. Pexels.com

Podsumowanie

Pełnienie służby czy to w policji, pogotowiu czy w straży pożarnej niesie za sobą ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia. Aktywność fizyczna jest w tych zawodach jest nieunikniona. Niestety wielu ludzi nadal ich nie docenia i wylewa na nich pomyje, kiedy oni starają się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here